Sākums » Raksti » Atradnes raksti » Arhīvs

Ievērojami pasliktinājušās NATO un Pakistānas attiecības

Ievērojami pasliktinājušās NATO un Pakistānas attiecības

 

Pēc Irānas mēdijkompānijas PressTV sniegtajām ziņām 24.novembrī Pakistānā, Kurram provincē,  notika NATO spēku un Pakistānā mītošu kaujinieku sadursme, kā rezultātā gāja bojā vismaz 20 kaujinieki, 2 Pakistānas armijas karavīri un vairāki simti civiliedzīvotāji.

 

26.novembrī pasaules mēdiji izplatīja ziņu, ka uz Afganistānas – Pakistānas robežas ir noticis incidents, kā rezultātā NATO helihopteri apšaudīja Pakistānas robežkontroles punktu Mohmandā, nogalinot 8 un ievainojot 4 Pakistānas armijas karavīrus. Pēc vēlākajām ziņām nogalināto karavīru skaits pieauga līdz vismaz 28 karavīriem. NATO štābs Afganistānā apstiprināja ka helihopteri tik tiešām ir izlidojuši Pakistānas virzienā izlūkošanas nolūkos. Pakistānas armija savukārt kategoriski noliedza izskanējušo versiju, ka helihopteri tikuši apšaudīti un bijuši spiesti atbildēt ar pretuguni, un apgalvo, ka NATO uzbrukums ir bijis klajs un rupjš agresijas akts. Pirms uzbrukuma helihopteri esot riņķojuši apmēram 15 – 20 minūtes un tikai tad sākuši apšaudi. Pēc stundas helihopteri ir atgriezušies un uzbrukuši vēlreiz.

 

27.novembrī parādījās ziņas par plašiem antiamerikāniskiem protestiem Pakistānā, vairākiem tūkstošiem cilvēku izejot ielās, dedzinot ASV karogus un pieprasot valdībai pārtraukt sadarbību ar ASV.

 

Pēc prezidenta Asifa Ali Zardari (Asif Ali Zardari), premjerministra Jusufa Raza Gilani (Yousaf Raza Gilani), armijas štāba priekšnieka ģenerāļa Ašfaku Kajani (Ashfaq Parvez KayaniAshfaq Parvez KayaniAshfaq Parvez KayaniAshfaq Parvez KayaniAshfaq Parvez Kayani) un citu augstāko valsts amatpersonu apspriedes Pakistāna, reaģējot uz incidentu un klajiem antiamerikāniskiem noskaņojumiem, kas draud pāraugt plašos pret varas iestādēm vērstos nemieros, veica virkni pret ASV un NATO vērstus pasākumus un izplatīja asā tonī ieturētus paziņojumus.

 

Tika apturēta caur Pakistānu notiekošā Afganistānā dislocētā NATO kontingenta apgāde. Reaģējot uz šo notikumu NATO paziņoja, ka izskata iespēju veikt karaspēka apgādi izmantojot alternatīvus piegādes ceļus.

 

Ziemeļu maršruts sākas Rīgas ostā, kur no konteineru kuģiem krava tiek pārkrauta uz Krievijas vilcieniem. Krava pēc tam dodas uz dienvidiem cauri Krievijai, Kazahstānai un Uzbekistānai, pēc tam šķērsojot Afganistānas ziemeļu robežu.

 

Otrā alternatīva ir dienvidu maršruts, kas iet cauri Kaukāzam, apejot Krieviju. Maršruts iet cauri Gruzijas Melnās jūras Poti ostai, Azerbaidžānas Baku ostai, pēc Kaspijas jūras šķērsošanas nonāk uz sauszemes Kazahstānā, no kurienes preces ar kravas mašīnām tiek vestas cauri Uzbekistānai līdz Afganistānai.

 

Trešais maršruts atzarojas no ziemeļu maršruta, apejot Uzbekistānu un no Kazahstānas ved cauri Kirgizstānai un Tadžikistānai, kurai ir robeža ar Afganistānu. Taču šo maršrutu apgrūtina sliktie autoceļi Tadžikistānā.

 

Savukārt Krievijas vēstnieks NATO Dmitrijs Ragozins paziņoja, ka Krievija varētu bloķēt NATO piegādes Afganistānai caur Krievijas teritoriju, ja NATO nepārskatīs savu nostāju Eiropas pretraķešu aizsardzības sistēmas sakarā.

 

 

5.decembrī Bonnā, Vācijā notiks NATO konference, kurā apmēram 100 valstu pārstāvji plāno apspriest lietu kārtību Afganistānas pēc 2014.gada, kad NATO plāno izvest savu karaspēku no Afganistānas. Pakistānai tika atvēlēta nozīmīga loma šīs konferences darbā, bet dēļ robežincidenta, Pakistāna paziņoja, ka nepiedalīsies Bonnas konferencē.

 

Vēl pēc valdības ārkārtas sēdē pieņemtā lēmuma, Pakistāna kategoriskā formā pieprasīja ASV 15 dienu laikā atbrīvot Šamsi gaisa spēku bāzi Beludžistānā, ko Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) izmanto bezpilotu lidaparātu lidojumiem. ASV cenšoties nesarežģīt jau tā saspīlētās attiecības ar Pakistānu, gatavojas izpildīt Pakistānas prasību. Kā atzinuši avoti Savienoto Valstu administrācijā, gaisa bāzes atbrīvošanai nebūs vērā ņemamas ietekmes uz nemiernieku apkarošanu. Nepieciešamība pamest šo bāzi, rada vairāk neērtību nekā apdraudējumu bezpilota lidaparātu uzlidojumiem, ko ASV veic arī no Afganistānas teritorijas un, iespējams, arī no citām vietām.

 

Savukārt Pakistānas kabeļtelevīzijas operatori paziņoja ka bloķēs Rietumu ziņu kanālus, ja tie nepārstās pārraidīt "negatīvu propagandu" par Pakistānu un tās bruņotajiem spēkiem. Izpildot šos draudus, vairākās Pakistānas pilsētās jau bloķēta "BBC World News" translācija. "Mēs vēlamies brīdināt Rietumu un starptautiskos ziņu kanālus pārtraukt negatīvas propagandas pārraidīšanu par Pakistānu un Pakistānas bruņotajiem spēkiem, citādi mēs bloķēsim to translāciju," paziņoja Pakistānas kabeļtelevīzijas operatoru asociācijas prezidents Maliks Furkans Riazs. Īpaši kritiskus vārdus viņš veltīja britu raidsabiedrībai BBC.

 

Pēc ziņu aģentūru sniegtajām ziņām ASV un Pakistānas attiecības pasliktinājās pēc 2.maijā notikušās ASV specvienību operācijas Pakistānas teritorijā, kuras laikā ticis nogalināts "Al Qaeda" līderis Osama bin Ladens. Bet visticamāk šie incidenti ir tikai aisberga virsotne, kas nonāk starptautisko plašsaziņas līdzekļu uzmanības lokā, un, ka šāda tipa incidenti ir regulāri un ka NATO spēki veic savas operācijas klaji nerēķinoties ar valstu robežām un iespējamajiem civiliedzīvotāju upuriem, kas rada tik lielu neapmierinātību visos Pakistānas sabiedriskajos slāņos, ka Pakistānas valdība vienkārši vairs nevar ar to nerēķināties, ja nevēlas, lai neapmierinātie iedzīvotāji un armija to vienkārši gāž.

 

Avoti:

http://www.presstv.ir/detail/211759.html

http://pakistannewstoday.com/2011/11/27/blame-game-begins-nato-came-under-fire-from-pakistan-before-attack/

http://www.tvnet.lv/zinas/arvalstis/400861-pakistana_nato_helikopteru_uzbrukuma_nogalinati_astoni_musu_karaviri

http://www.reuters.com/article/2011/11/30/us-pakistan-nato-idUSTRE7AT0JZ20111130

http://www.gazeta.ru/news/lenta/2011/11/26/n_2111822.shtml

http://www.presstv.ir/detail/212755.html

http://www.leta.lv/lat/news/world/?id=04415511-DCB9-4E39-B903-D39D2C8A8C92

http://www.leta.lv/lat/news/world/?id=EE3E2B0A-6C2A-4864-9371-B895AAAF9FE1

http://www.leta.lv/lat/news/world/?id=BCE01723-1F45-4961-BA40-232A3B7DAF27

http://www.channelnewsasia.com/stories/afp_asiapacific/view/1168420/1/.html

 

Informācijas aģentūra

/01.12.2011/

http://infoagentura.wordpress.com/

Kategorija: Arhīvs | Pievienoja: Janis_A (02.Dec.2011)
Skatījumu skaits: 926
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Statistika