Sākums » Raksti » Aisberga arhīvs » Viedokļi

Vecākiem par bērnu traumām — naudassodu

http://www.aisbergs.lv/?p=2007

 

Vecākiem par bērnu traumām — naudassodu

VIEDOKĻI 06.11.2008

 

Vecākiem būtu jāpiemēro naudassodi par traumām, kuras viņu nevērības dēļ guvuši bērni, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas reanimatologs Pēteris Kļava.

Komentējot Katastrofu medicīnas centra (KMC) apkopoto statistiku par bērniem, kas šovasar guvuši traumas, ārsts uzsvēra, ka tikai ar informēšanu par riskiem ir par maz, jo bērnu traumatisms nemazinās un vecāku izpratne nemainās, līdz ar to šī problēma būtu jāapkaro radikālāk. Tāpat ir nepieciešams īstenot informatīvas kampaņas, uzskata mediķis.

Kļava uzsvēra, ka bērnu traumatisma ziņā Latvija ir «banānu republika». Ārsts akcentēja, ka Eiropas valstīs vecākiem, kuru bezatbildības dēļ bērni guvuši traumas, tiek noteikti naudassodi vai arī viņus sūta mācīties uz īpašām skolām, kurās tiek sniegta informācija par traumu riskiem.

.

Kļavu jo sevišķi uztrauc bērni, kuri guvuši applaucējumus un dažādus apdegumus — šovasar KMC sniedzis palīdzību 17 šādiem bērniem. Ārsts stāstīja, ka pašlaik viņa uzraudzībā ir divi bērni, kuri guvuši applaucējumus.

Kā iemeslu šādām traumām mediķis minēja vecāku vājo izpratni par to, kā bērni pārvietojas telpās. Tāpat vecāki nespēj paredzēt, kā rīkosies bērns telpā, kurā ir trauki ar verdošu ūdeni.

Pēc mediķa teiktā, pārsvarā applaucējas zīdaiņi, kuri atrodas vecākiem klēpī. Piemēram, apdegumus bērns var gūt, ja vecāki ir nolikuši uz galda karstas tējas vai kafijas krūzi vai arī trauku ar tikko pagatavotu ēdienu un viņi vai bērns, nejauši pieskaroties, uzgāž bērnam karsto šķidrumu.

Tāpat bērniem ir izteikta tendence raustīt elektrisko tējkannu vadus, tādējādi viņi to saturu var uzgāzt sev virsū, stāstīja ārsts.

Viņš uzsvēra, ka gadā Bērnu slimnīcā nonāk 280–290 bērni ar apdegumiem, no kuriem 80–90 tiek ievietoti reanimācijā. Ārsts sacīja, ka bērniem šie apdegumi ir ļoti bīstami, jo, ja bērnam uzlīst viena krūze verdoša šķidruma, tiek applaucēti 20–30% ķermeņa.

Kļava uzsvēra, ka dažādus applaucējumus bērni parasti gūst nevis sociāli nelabvēlīgās ģimenēs, bet galvenokārt normālās un labvēlīgās ģimenēs.

Lai novērstu iespēju applaucēties, ārsts iesaka vecākiem rūpīgāk apzināt vidi un uzmanīgāk rīkoties ar verdošu šķidrumu saturošiem traukiem, kā arī novērst iespēju, ka šādi trauki nonāk bērnu tuvumā. Tāpat ārsts mudina vecākus rūpīgāk uzraudzīt bērnus.

Pēc ārsta stāstītā, par «vecāku tumsonības sekām» var saukt situāciju, kad bērni tiek atstāti vieni mājās, jo tādējādi bērni var gūt dažādas traumas un izkrist pa logu. Tāpat mediķis teica, ka daudzi bērni tiek atstāti mājās vieni un par šajā laikā gūtajām traumām statistika nav apkopota.

Tāpat mediķis norādīja, ka bērni nereti traumas gūst gadījumos, kad vecāki zīdaiņus uzliek uz gludināmajiem dēļiem, galdiem vai veļas mašīnām un bērni nokrīt. Tāpat ir jāmazina gadījumu skaits, kad bērni kaitē sev, iedzerot kaitīgus šķidrumus, sacīja Kļava.

Kā ziņots, KMC mediķi šovasar snieguši palīdzību 17 bērniem, kas guvuši apdegumus, liecina KMC apkopotā statistika.

Bērni lielākoties apdegumus guvuši, uzlejot sev verdošu ūdeni no tējkannām, kafijas krūzēm vai katliem. Tāpat bērni apdegumus guvuši no atklātas liesmas, aizdegoties benzīnam, kā arī eksplodējot paštaisītiem spridzekļiem. Kāda meitenīte apdegumus guvusi, iesēžoties katlā ar karstu ievārījumu.

KMC apkopotā statistika liecina, ka centra speciālisti palīdzību snieguši arī 13 reizes, kad bērni krituši no augstuma. Tie ir gadījumi, kad dažāda vecuma bērni izkrīt pa logiem vai nokrīt no balkoniem. Kāda meitene nokritusi no zirga, bet kāds zīdainis Valmierā nokritis no veļas mašīnas.

No augstuma krīt ne tikai vecāku nepieskatīti pirmskolas vai jaunāko klašu bērni, bet arī pusaudži, kuri neaprēķina risku, turklāt dažos gadījumos pusaudži lietojuši alkoholu. Vasarā bijuši arī divi pusaudžu pašnāvības mēģinājumi.

Citas traumas šovasar guvuši 16 bērni, bijuši vairāki gadījumi, kad bērni guvuši traumas, iedzerot etiķa esenci, pretaizsalšanas šķidrumu un kanalizācijas cauruļu tīrīšanas līdzekli. Diviem bērniem šovasar uzkritis televizors, reģistrēts viens gadījums, kad bērnam uzkritis skapis, bet kādam citam bērnam uz galvas uzkritusi stikla bumba.

KMC šovasar deviņas reizes palīdzējis bērniem, kas cietuši ceļu satiksmes negadījumos.

Šovasar KMC sniedzis palīdzību 57 bērniem, no tiem 40 bija zēni, bet 17 — meitenes.

No: http://www.apollo.lv/portal/news/73/articles/81938

Kategorija: Viedokļi | Pievienoja: Janis_A (31.Dec.2008)
Skatījumu skaits: 889
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Pieteikšanās

Informaģentūra
TAUTASFORUMS
INFOWARS
ABOVE TOP SECRET
NATURALNEWS
GLOBALRESEARCH
DRUDGE REPORT
ECOCOLLAPS
PLANETA-MOJA
EARTH CHRONICLES
Statistika