Sākums » Raksti » Aisberga arhīvs » Viedokļi

Vai Savienotās Valstis gatavojas amero ieviešanai, “uzmetot” pārējo pasauli?

http://www.aisbergs.lv/?p=5251

 

Vai Savienotās Valstis gatavojas amero ieviešanai, "uzmetot” pārējo pasauli?

VIEDOKĻI 24.01.2009

 

2008. gads globālās krīzes dēļ bija ražens dažādu baumu izplatības ziņā. Vienas no šādām baumām  ir runas par ASV dolāra iespējamo pazušanu no finanšu aprites un Savienoto Valstu pāriešanu uz jaunu valūtu, kurai pēc Eiropas Savienības parauga dots nosaukums amero. Klīst runas, ka tieši par šādu lēmumu drīzumā pēc stāšanas amatā varētu paziņot jaunais ASV prezidents Baraks Obama. Scenārijs, protams, visai fantastisks, taču sena gudrība vēsta, ka dūmu bez uguns būt arī nemēdz.

.

Runas par amero jeb vienotu Ziemeļamerikas valstu – ASV, Kanādas un Meksikas – valūtu ir sākušās ne jau pagājušajā gadā. Amero pirmsākumi ir meklējami 2005. gadā, kad ASV Teksasas štatā tikās  visu triju valstu līderi – Džordžs Bušs prezidentu, Meksikas prezidents Visente Fokss un Kanādas premjerministrs Pols Martins, lai apspriestu trīs valstu ciešākas integrācijas jautājumus. 2007. gadā amero vārds izskanēja atkārtoti, jo augustā triju valstu līderi atjauninātā sastāvā sapulcējās Kanādas pilsētā Kvebekā. Runāts atkal tika par integrāciju – faktisku Eiropas Savienības analoga radīšanu ap 2010. gadu, kas nozīmē ne tikai kopīgas robežas, bet arī valūtu, tomēr arī toreiz šis notikums palika bez īpašas ievērības. Ažiotāža sacēlās vienīgi tad, kad visai skandalozs repotieris vārdā Harolds Čārlzs Tērners 2008. gada augustā savā vietnē internetā ievietoja plašu rakstu, kurā bija izklāstīta teorija par triju valstu valdību sazvērestību (Tērnera skatījumā, protams). Rakstā bija teikts, ka visas trīs valstis jau tuvākajā laikā atteiksies no savām valūtām par labu amero, bet teoriju Tērners papildināja ar jau gatavu amero monētu paraugiem, kuras, pēc viņa apgalvojuma, jau kaļ ASV Valsts kase.

Lai nu ko, bet savu skandālista slavu Tērners attaisnoja pilnā mērā, jo raksts bija papildināts ar izvērstu analīzi. Pēc autora domām, ASV tīši virzās uz neizbēgamu bankrotu, lai "uzmestu” visu pārējo pasauli. Atbilstoši šai teorijai, valsts tiks novesta līdz bankrotam, bet pēc tam valdība vienkārši piedāvās saviem pilsoņiem izeju no situācijas jaunas valūtas izskatā. Kā apgalvoja Tērners, no šā soļa neiegūs neviens. Meksikas peso ir ievērojami vājāks nekā tā ziemeļu kolēģi, tādēļ ASV un Kanādas iedzīvotāji saņems mazvērtīgāku valūtu, dzīves līmeņa krišanos un vēl virkni citu nebūšanu. Pie viena cietīs arī valstis, kuras investējušas savas rezerves dolāru aktīvos. Vienkāršoti, ja ASV valdība noteiks dolāra kursu pret amero kā 10 pret 1, tad ārvalstu ieguldījumu vērtība attiecīgi samazināsies desmit reizes.

Skandāls ASV izcēlās pamatīgs un par jautājumu – pāries vai nepāries ASV uz amero – izraisījās plašas debates. No vienas puses, nekādu oficiālu vai pat daudzmaz ticamu apstiprinājuma tam, ka tiktu gatavota naudas reforma (ja neskaita Tērnera atklāsmes) nav, ir tikai netieši "pierādījumi”, un tos pašus var traktēt dažādi. Piemēram, uzstājoties populārajā Larija Kinga televīzijas šovā, bijušais Meksikas prezidents Visente Fokss (pirmās tikšanās Teksasā dalībnieks) tiešajā ēterā paziņoja, ka amero ieviešana ir ilgtermiņa perspektīvas jautājums. Citiem vārdiem – ka šāda ideja ir, un ka tā ir apspriežama, taču amero tuvāko gadu laikā neparādīsies.

Tikmēr dažnedažādi preses izdevumi, atsaucoties uz neoficiāliem avotiem, nepārbaudītu informāciju, utt., vēstī, ka Savienoto Valstu varas koridoros ideja par to, ka amero ieviešana varētu būt īsts glābiņš Vašingtonai, aizvien pieņemas spēkā. Pēc ekspertu novērtējuma, ar ASV zelta un valūtas rezervēm ir nodrošināts pat mazāk nekā 4% dolāru masas, atlikušā absolūtā vairākuma segums ir valdības (kura iestigusi milzu parādos) godavārds vai finanšu korporāciju aktīvi, kuru vērtība tāpat ir daudzkārt pārspīlēta. Tādēļ ASV, lai izvairītos no hiperinflācijas un dolāra devalvācijas teorētiski varētu meklēt izeju amero ieviešanā. Cita lieta, ka šim solim būtu graujoša ietekme uz tāpat visās šuvēs plīstošo pasaules ekonomiku.

www.2v.lv 10.09.2009.
No: http://www.2v.lv/index.php/geopolitics/49-geopolitics/1891-vai-savienots-valstis-gatavojas-amero-ievieanai-quzmetotq-prjo-pasauli

Kategorija: Viedokļi | Pievienoja: Janis_A (24.Jan.2009)
Skatījumu skaits: 941
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Statistika