Sākums » Raksti » Aisberga arhīvs » Viedokļi

Nodokļi Latvijā - lieli vai mazi?

http://www.aisbergs.lv/?p=12061

 

Nodokļi Latvijā - lieli vai mazi?

VIEDOKĻI 08.08.2009

 

Nodokļi Latvijā - lieli vai mazi?

Neesmu ne finansists, ne ekonomists, pat ne vienkāršs matemātiķis. Droši vien tāpēc man nav saprotama sabiedriskajā telpā izskanējusī doma gan no valstsvīru, gan starptautisko aizdevēju, gan dažu politisko partiju pārstāvju u.c. puses, ka Latvijā ir salīdzinoši ļoti mazs nodokļu slogs. Valstij esot jāpalielina nodokļi un tādējādi jāiekasē vairāk naudas.

Te tad arī sākas mana nesaprašana. Pieņemsim, mani ienākumi ir mana darba alga. Vēl man pilnai laimei un drošības sajūtai ir dzīvoklis guļamrajonā, par kuru nav jāmaksā nekādi kredīti, kā arī paaudžu paaudzēs mantota lauku māja ar nelielu (lauksaimniecības izpratnē) zemes pleķīti un mežu.

Tātad - mana darba alga ir no tām, par kurām jāmaksā visi nodokļi - 350 LVL uz papīra pamatdarba vietā bez apgādājamiem. Lietojot vienkāršu www.vid.lv aprēķinu tabulu, noskaidroju, ka no šīs summas es valstij samaksāju 9% VSAOI un 23% IIN. Kopā 32%, kas veido 96,71 LVL. No atlikušās summas 253,29 LVL es, iepērkoties veikalā vai saņemot man nepieciešamos pakalpojumus, maksāju aptuveni (jo likmes ir dažādas) 21% PVN nodokli.

.

Tātad kopā jau sanāk 53% nodokļu slogs uz manu 350 LVL aldziņu. Te es nerunāju par tiem akcīzes nodokļiem, kas iekļauti degvielas, tabakas, alkohola un citu akcizēto preču un pakalpojumu cenās. Vēl man jāatlicina līdzekļi valsts nodevām un nodokļiem, kas saistīti ar automašīnas tehniskajām apskatēm, nekustamo īpašumu. Vai tad šo nodokļu daudzumu, kas pārsniedz pusi no maniem ieņēmumiem var uzskatīt par mazu??? Var teikt, ka man ir zeme un mežs, bet es mežu necērtu un zemi neiznomāju, tikai apkopju, lai kūla nav jādedzina.

Te man jāpiemin, ka savā algā nenopelnu arī to VSAOI daļu, ko par mani samaksā darba devējs, un tā veido 24,09% (84,32 LVL), ar ko manis algošana darba devējam rada visai lielus izdevumus. Lūk, no kurienes aug kājas tai absurdajai situācijai, ka darbiniekiem mazas algas, bet darbaspēka izmaksas Latvijā lielas.

Kādu laiku mēģināju nodarboties ar uzņēmējdarbību - mans mazais bizness, kurā biju gan darba devējs, gan ņēmējs vienlaicīgi, tieši šo manis nosaukto nodokļu dēļ radīja tik minimālus ienākumus, ka vienkārši bija neizdevīgs. Es gan bezdarbniekos tādēļ nestājos, kaut arī varēju kādu laiku pasēdēt valstij uz kakla.

Savukārt turīgie un manā izpratnē Latvijā pat par bagātiem klasificējamie ļaudis no visa, kas viņiem ir proporcionāli, procentuāli maksā daudz mazāk nekā tie, kuriem jāiztiek no salīdzinoši mazajām algām. Absurds ir tas, ka no lielajām algām VSAOI netiek iekasēts…

Apgalvojums, ka lielāki nodokļi atbaidīs investorus, manuprāt, ir muļķīgs. Investorus jau tagad atbaida nodokļi, kas darba devējam jāmaksā par darba ņēmējiem, un gandrīz neierobežotā korupcija, kuru tā pa īstam neviens vairs šajā valstī nemēģina apkarot. Bet turīgie miljonu īpašnieki jau gadiem savus kapitālus pumpē caur ārzonas kompānijām un ārzemju bankām, un viņus visai maz uztrauc, kas te Latvijā notiek. Dažs labs visiem zināms izbijis politiķis vienkārši savu apkāsto dzimteni ir nosaucis par Muļķu zemi un ignorē mūsu valsts tiesu sistēmu un likumdošanu. Cits cenšas iegūt publicitāti un sevi attaisnot pats, radot mānīgu priekšstatu par savu nesavtību un godprātību pret valsti. Daži nogaida, daži saņem procentus no noguldījumiem pa burbuli nolaistā bankā, citi vispār sēž klusi, neilgojas pēc politikas, tikai vajadzības gadījumā sakārto lietas. Zviedrijas sociālisms viņiem neesot vajadzīgs.

No: http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/lasitaju/article.php?id=604010
07. augusts (2009)

Kategorija: Viedokļi | Pievienoja: Janis_A (08.Aug.2009)
Skatījumu skaits: 831
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Pieteikšanās

Informaģentūra
TAUTASFORUMS
INFOWARS
ABOVE TOP SECRET
NATURALNEWS
GLOBALRESEARCH
DRUDGE REPORT
ECOCOLLAPS
PLANETA-MOJA
EARTH CHRONICLES
Statistika