Sākums » Raksti » Aisberga arhīvs » Subjektīvi

Tas bija jāpasaka… ***

http://www.aisbergs.lv/?p=20274

 

Tas bija jāpasaka… ***

SUBJEKTĪVI 27.04.2011

 

Profesors Taivāns: „Latvieši kā mērkaķi ļoti cenšas kādam līdzināties.

«Mums [latviešiem] ir tas pats defekts, kas daudzām Āfrikas ciltīm un šur tur trešajā pasaulē. Mēs kā tādi mērkaķi ļoti cenšamies kādam līdzināties,» intervijā laikrakstam «Neatkarīgā» secina LU Āzijas studiju nodaļas profesors Leons Taivāns.

«Cenšamies Rietumiem līdzināties patēriņā, bet ne radošā darbā. Nebūtu jau mums burbuļa, ja nebūtu patēriņa alkatības. Mēs vienmēr esam ļoti izcēluši un bez gala sūdzējušies par savu verdzību vāciešiem un Rietumu kristietībai.

Ja mēs to uzskatām par verdzību un mūs uz to ir piespieduši, tad mēs nekādi rietumeiropieši neesam. Atbilde vienkārša – tad jau mēs piederam pie primitīvās cilšu sabiedrības – tāds neparasts anklāvs Eiropas viducī.

.

Ar kristietību uz Latviju taču atnāca lasīt un rakstīt prasme, mūra celtniecība, naudas ekonomika, pilsētu civilizācija, izglītība, grāmatas – vārdu sakot, Livonijā dzīvojošās ciltis varēja tieši iepazīties ar Eiropas sava laika sasniegumiem un mēģināt visā tajā tieši piedalīties. Vieni to darīja, citi, laikam vairums – dzēra miestiņu un sūrojās,» norāda Taivāns.

Viņš atgādina, ka romantisma laikmetā, kad literāti sāka glorificēt tautas garu, radās romantiskās sāgas par Nībelungiem. Romantisms atstāja pamatīgu iespaidu uz vēstures zinātni visur – no Rietumeiropas līdz Krievijai un arī Latvija nebija izņēmums.

«Diemžēl Latvijā šī novecojusī romantiskā koncepcija nekur nav pazudusi. Tās vadlīnijas ir šādas: pirms 700 gadiem mūs paverdzināja vācieši ar krustu un zobenu, esam nabadziņi mocījušies, 1918. gadā atbrīvojušies, sākuši veidot savu valsti un esam jauna nācija. Tad – jauna verdzība. Verdzības sindroms ir tik iesīkstējis, ka visur – no preses līdz sarunām ar ārzemju diplomātiem – atskan vaimanas par okupāciju. Tas viss ir sen apriebies jo daudziem,» uzskata Taivāns.

Viņš atgādina, ka nesenās vizītes laikā Singapūras diplomāti brīnījušies, ka nekur pasaulē neesot redzējuši no ārzemniekiem tik nobijušos tautu.

«Latvijai kā valstij un latviešiem kā nācijai arī Eiropā ir vissliktākā reputācija. Diemžēl. Liela daļa nelaimes ir neprasme atbrīvoties no vēstures klišejām. Tā ir intelektuāla kūtruma pazīme. Domāšana nav mūsu tikums. Vēsturnieks Kaspars Kļaviņš ir veicis pētījumu, kurā pierāda, ka Livonijas valsts laikā ne visi lībieši un baltu cilšu piederīgie bijuši dzimtcilvēki un lielu daļu baltu cilšu piederīgo varēja pieskaitīt pie tā laika sabiedrības krējuma.

Nezinu, vai ir pareizi no sevis taisīt tādus nabaga vergus, kuri pirms nepilniem 100 gadiem atlaisti brīvībā. Varbūt mums savu identitāti būtu pareizāk veidot no 1201. gada un teikt, ka mēs esam mantinieki eiropeiskajai Livonijas valstij, kas karoja ar Krieviju un ne reizi vien to uzvarēja,» uzskata Taivāns.

«Latviešu meitenes aizgūtnēm skrien precēties pie arābiem, berberiem, pakistāniešiem. Vienā mierā ieģērbjas burkā no galvas līdz kājām un lepojas ar savu jauno identitāti. Latvietība tiek atdota, cik iespējams ātrāk. Islāma reliģijā tiek audzināti bērni, kuriem nekāda dainošana perspektīvā nebūs. Arī latviešu valoda ir atstāta.

Mēs, latvieši, esam laizījuši zābakus jebkuram kaklakungam un turpinām to darīt arī šodien. Rietumeiropieši gan neesam. Kas attiecas uz visām tautiskajām būšanām – Līgo svētki, dainas, dziesmu svētki, tad tā ir latviešu reliģija. Piederīga lasītnepratēju reliģijai pēc tipoloģiskās klasifikācijas. Tāpēc uzbrukumi dainām un Līgo svētkiem daudziem liekas tikpat briesmīgi, cik musulmaņiem – Korāna un Muhameda zaimošana.

Ja [Arnolds] Toinbijs [vēsturnieks, sociologs, vēsturisko ciklu teorijas pārstāvis] būtu ņēmis vērā latviešu patieso reliģisko piederību, viņš nemūžam nebūtu latviešus pieskaitījis civilizācijai,» tā Taivāns.

No: http://www.postfactum.lv/1/3/?id_news=45753
27.04.2011.

==================================
*** Profesora teiktais vairākos jautājumos apstiprināja arī manas domas.
Ja kāda gļēva tauta pazūd, pasaule kļūst tīrāka!
Tas tiešām bija jāpasaka…
Juris P.

Attēls no: http://strelec.ucoz.ru/forum/74-96425-1#649391

Kategorija: Subjektīvi | Pievienoja: Janis_A (27.Apr.2011)
Skatījumu skaits: 806
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Pieteikšanās

Informaģentūra
TAUTASFORUMS
INFOWARS
ABOVE TOP SECRET
NATURALNEWS
GLOBALRESEARCH
DRUDGE REPORT
ECOCOLLAPS
PLANETA-MOJA
EARTH CHRONICLES
Statistika