Sākums » Raksti » Aisberga arhīvs » Pārdomām

Vai rases piederībai ir nozīme cilvēka raksturojumā?

http://www.aisbergs.lv/?p=12091

 

Vai rases piederībai ir nozīme cilvēka raksturojumā?

PĀRDOMĀM 08.08.2009

 

Zināšanai:
Rakstu «
Vai rases piederībai ir nozīme cilvēka raksturojumā?» var lejupielādēt no sadaļas «LEJUPIELĀDĒM» ("pdf” faila veidā).

==============================

.

Džons Filips Ruštons

Vai rases piederībai ir nozīme cilvēka raksturojumā?

Priekšvārds

Nelielā eseja „Vai rases piederībai ir nozīme cilvēka raksturojumā?” lasītājam sniedz ieskatu diskusijā par rasi. Šis temats daudziem var raisīt mulsumu: kāpēc tas vispār vajadzīgs? kāda jēga par to runāt? neesam taču rasisti… Jā, mūsdienās bieži sastopama parādība ir iegūt „rasista” palamu, vien ieminoties par tādu lietu kā „rase”. Bet vai tāpēc no tās būtu jāizvairās, no tās jābēg? Rase ir realitāte, un tas uzsvērts arī profesora Ruštona darbos. Multikulturālā Rietumeiropa, kur valdošā ideoloģija noliedz jebkādas rasu atšķirības, slīkst starprasu konfliktos, kuri nav novēršami, ja netiek izprasti to dziļākie cēloņi. Ieskatoties jebkurā plašsaziņas līdzeklī, kļūst skaidrs, ka atsegti tiek tikai konfliktu virspusējie cēloņi. Tas rada neveiksmīgus risinājumus un maldus, bet tikmēr konflikti arvien pieņemas spēkā. Arī Latvija, kas nu jau ir iekļāvusies globalizētajās struktūrās, ar šo jautājumu turpmāk saskarsies arvien biežāk. Tāpēc Latvijas lasītājam būtu jāzina, kas tas ir -„rase”: uzpūsts „bubulis” vai ģenētiska realitāte. Vai tas, ka mēs vai citi pieder vienai vai otrai rasei ko vispār nozīmē?

.

Mūsdienās zinātnieki izsaka prognozes par globalizācijas gaitā paredzamu rasu saplūšanu. Kā mēs redzam, praksē šādi mēģinājumi „sapludināt” rases rada tikai vardarbību un ciešanas abām pusēm. Daudziem var šķist, ka šāda saplūšana vispār ir bez kādām sekām, tomēr drīzāk gan tas ir izplatījies mīts, kas balstās uz stereotipu, ka „ādas krāsai taču nav nozīmes”. Gan zinātniskās liecības, gan reālā pasaules prakse rāda citu ainu, un to vajadzētu ņemt vērā, ja mēs vēlamies saglabāt savu tautu un identitāti. Zinošs cilvēks vienmēr ir labāk sagatavots jauniem dzīves izaicinājumiem.

Tajā pašā laikā uzkrītoši ir tas, ka mīti par rasi tiek plaši izplatīti no esošajām varas struktūrām pasaulē. Zinātnieki, kas šai tēmai pievērsušies, nonāk neapskaužamā situācijā. Viņus mēģina atlaist no darba, apvainot par „rasistiem”, „nacistiem”, „avantūristiem” u.tml. Vērā ņemams spiediens grib tos piespiest bēgt no šīs tēmas, atvainoties „naida runas” medniekiem un pieņemt plašai sabiedrībai iestrādātas formulas. Tas viss liek jautāt - kāpēc? Atbilde, šķiet, ir meklējama mūsdienu globālajos procesos. Dzīves „ekonomizācija” un valstu robežu nojaukšana, pārnacionālo struktūru uzplaukums tiecas cilvēkus novienādot vienkāršos „cilvēkresursos”. Rases mūsdienu globalizācijas perspektīvā ir kļuvis lieks šķērslis cilvēku vienādošanā. Tāpēc arī tāds uzsvars ir likts uz šķietamo „rasistu” medīšanu, izsmiešanu, pareizā viedokļa ieaudzināšanu. Šīs mazās esejas autors cenšas nolikt emocijas malā un uz rases jēdzienu paraudzīties no zinātniska skatupunkta.

Tulkotāji

==========================

ZINĀŠANAI:

Dž.F.Ruštons «Vai rases piederībai ir nozīme cilvēka raksturojumā?» „.pdf” formātā (1,56 MB) pieejams lejupielādēm sadaļā «LEJUPIELĀDĒM».
Oriģināls (angļu valodā):
www.charlesdarwinresearch.org/TaxonomicConstruct.pdf

Kategorija: Pārdomām | Pievienoja: Janis_A (08.Aug.2009)
Skatījumu skaits: 1001
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Statistika