Sākums » Raksti » Aisberga arhīvs » Pārdomām

Totālā „čipizācija” - 1

http://www.aisbergs.lv/?p=8632

 

Totālā „čipizācija” - 1

PĀRDOMĀM 12.05.2009

 

Vispār zināmi ir koncerna «Google» centieni pārņemt savā kontrolē jebkura indivīda darbību internetā. Tādēļ nav jābrīnās par gaidāmo tiešsaistes programmas «PowerMeter» iznākšanu, kura vāks informāciju par jūsu dzīvoklī vai mājā lietotajām elektroierīcēm. Tas, protams, tiek pasniegts kā „progresīvs” pasākums pašu lietotāju interesēs – šī programma apkopos ienākošo informāciju un dos padomus kā optimizēt lietojamo elektroierīču darbības režīmus, lai ekonomētu elektroenerģijas patēriņu.

Pasākums, protams, vērtīgs – kurš gan atteiksies ietaupīt naudu, samazinot elektroenerģijas patēriņu. Bet šim „vērtīgajam pakalpojumam” ir sava (neafišētā) ēnas puse – kas notiks ar jūsu privāto dzīvi un kādiem nolūkiem tiks (var tikt) izmantota savāktā informācija? Daudzi taču nemaz nevēlas dalīties informācijā par savu privāto dzīvi un vēl jo vairāk – ar šādu transnacionālu korporāciju.

Zinot mūsdienu cilvēku šauro redzesloku un vājo (drīzāk jāsaka – nekādu) izpratni par pasaulē valdošajiem procesiem, ar to nebūs problēmu – jau šodien miljoniem cilvēku visā pasaulē ikdienā izmanto „Google” interneta meklētāju (kas saglabā visu apmeklēto interneta portālu adreses), izmanto „gmail” elektronisko pastu (kas to lai zina, kādiem mērķiem var tikt apkopota, klasificēta un, vajadzības gadījumā – izmantota informācija no mūsu nosūtītajām un saņemtajām vēstulēm) un vēl daudz citu „vērtīgu bezmaksas pakalpojumu”.

.

Arī ar „dzelžiem” nav problēmu – jebkurā elektroierīcē tiks (varbūt jau ir) iebūvēts „čips” (un pērkot šo ierīci jūs par to pat neko nezināsiet), kurš noraidīs „pasūtītājam” viņam interesējošo informāciju par jums un jūsu dzīves telpu. Mūsdienu tehnoloģijas ļauj šādus „čipus” iebūvēt jebkurā priekšmetā – pat kniepadatas galviņā!

Kurš gan vēl no šodienas datoru lietotājiem atceras to, ka pirms ne tik daudziem gadiem operētājsistēma «Windows-95» bija tikai kādus 0,5 GB „smaga”, bet šodienas «Windows Vista» – turpat 3,5 Gb? Kāpēc? Ātrāka un stabilāka taču viņa nav palikusi un ja apskata pēdējo „šedevru” – „Windows Vista” – gluži otrādi. Kā savulaik „Word’s-97” atvērās n-sekundēs, tā tajās pašās n-sekundēs šobrīd atveras „Word-2007”. Kas tad, papildus lietotājam redzamajām funkcijām ir „iebūvēts” šobrīd visizplatītākajā datoru oprētājsistēmā, ja tā ir vismaz septiņas reizes apjomīgāka? Labi, pieņemsim, ka no tām septiņām apjoma vienībām divas vai trīs aizņem visi šie nevienam ikdienas lietotājam nevajadzīgie interfeisa „izdaiļojumi” un animācijas. Lai jau būtu – pieņemsim, ka tas viss aizņem pusi no šiem 3,5 GB! Bet kas atrodas atlikušajos 50% – otrajā pusē no kopīgā apjoma?

Viens arguments noteikti ir tas, ka jālobē datoru komponentu ražotāju intereses (roka roku mazgā, abas baltas) – ik pēc pāris gadiem vai nu radikāli jāmodificē vecais dators, vai jāpērk jauns, jo vecie „dzelži” vairs „nevelk” jaunākās programmas! Nekā personīga – tikai bizness! Tāda jau ir patērētāju sabiedrības ideoloģija – pērc, nedaudz palieto, met miskastē un pērc atkal jaunu!

Otrs arguments, manuprāt, ir pats būtiskākais – otrajos 50% procentos atrodas viss tas, kas mums nav jāzina. Domāju, ka tur atrodas milzums izspiegošanas, datu plūsmas izsekošanas, komponentu darbības bloķēšanas, slēpto moduļu aktivēšanas un citas, tikai „labajam onkulim” vien zināmās komponentes. Viss „āķītis” ir tajā, ka tagad katrs dators un tā lietotājs ir „kā uz delnas” – par viņu zināms viss: sākot no vārda, uzvārda, dzīves vietas adreses un e-pasta kastītes, līdz tam kāda informācija atrodas viņa datorā, ko, kad, cik ilgi utt. viņš datorā dara, ar ko un par ko sarakstās, utt., utt.. Ne velti tagad ieviestas visas šīs „updates”, „reģistrācijas”, „aktivācijas”, utt., lai katrs dators, katra uzinstalētā programma obligāti nokļūtu „vajadzīgajā sarakstā”. Varu iedomāties, kā „labais onkulis” uzjautrinās, lasot internetā «anonīmo lietotāju» komentārus. Droši vien arī jūsu kaķis, palienot zem galda, jūtas vareni noslēpies un «pilnīgi anonīms».

Un nav nekāds noslēpums arī tas, ka „n” stundā, ar vienu peles klikšķi no „Centra” var paralizēt gan vienu atsevišķu ar «Windows» operētājsistēmu darbināmu datoru jebkurā valstī, gan visus „kaitīgos” datorus (kaut vai visā pasaulē).

Kā redzat – «Trešās tūkstošgades» aprakstā teiktais strauji ienāk mūsu dzīvē.

Juris P.,
izmantojot informāciju no:
http://www.cyberstyle.ru/newsline/view/4792
http://www.cyberstyle.ru/filter/tags/Google
12.05.2009.

Kategorija: Pārdomām | Pievienoja: Janis_A (12.Mai.2009)
Skatījumu skaits: 1094
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Statistika