Sākums » Raksti » Aisberga arhīvs » Pārdomām

Parādu jūgā ir atdota pusotra Latvija

http://www.aisbergs.lv/?p=18396

 

Parādu jūgā ir atdota pusotra Latvija

PĀRDOMĀM 01.09.2010

 

Latvijas iedzīvotāji ir aizņēmušies apmēram pusotru Latviju. No starptautiskajiem aizdevējiem valsts ir aizņēmusies ap trīs miljardiem latu, bet uzņēmumi un iedzīvotāji no bankām – ap 15 miljardiem latu.

Latvijas kopējais iekšzemes kopprodukts ir lēšams ap 13 miljardiem latu. Savukārt Latvijas valsts budžeta ieņēmumi gada laikā sasniedz mazliet zem 4 miljardiem latu (šogad valsts kase ieņēmumos plāno iekasēt 3,862 miljardus latu). Tātad, ja pārdotu visu Latviju un klāt pieliktu visus valsts gada ieņēmumus, knapi varētu samaksāt parāda pamatsummu, bet, lai samaksātu procentus un soda naudu par kavējumiem, atkal nāktos aizņemties.

Konkrēti aprēķināt parāda summu gan nav iespējams, jo cipari pastāvīgi mainās. Piemēram, Latvijas kopējais iekšzemes kopprodukts ar katru gadu samazinās. Pērn tas samazinājās par 19,6%, bet šogad plānots kritums līdz pat 7%.

Arī no starptautiskajiem aizdevējiem aizņemtā summa mainās. Ja kopumā Starptautiskais Valūtas fonds un Eiropas Komisija Latvijai ir rezervējusi 5,2 miljardus latu, tad pašlaik esam izmantojuši tikai 2,8 miljardus latus. Pāris simtus miljonus aizņemsimies vēl līdz vēlēšanām, bet kas notiks pēc tām nav zināms, jo neviens valdošais politiķis atklāti negrib atzīt, ka viss nemaz nav tik skaisti un nekāda recesija nav beigusies. Savukārt opozicionāri mīl krāsas sabiezināt un visu pataisīt vēl sliktāku. Tiek lēsts, ka līdz 2011. gada beigām Latvija kopumā aizņemsies piecus miljardus latu.

2012. gadā šī nauda jau būs jāsāk atdod. Un tad Latvijai nāksies jostu savilkt vēl ciešāk. Procentos un parāda apkalpošanā vien jau aiziet milzīga nauda. Ja šogad tie bija 160 miljoni latu, tad nākamgad tie būs jau 300 miljoni. Uz šī fona kaismīgās runas, ka kādai nozarei vai kantorim vajadzētu ietaupīt pāris miljonus latu, tāds sīkums vien ir.

Ir arī vēl viens samazinājums. Strauji samazinās banku kredītportfelis. Iedzīvotājiem un uzņēmumiem izsniegtie kredīti 2008. gadā bija 22.9 miljardi latu, bet šobrīd banku kopējais kredītportfelis ir 14,8 miljardu latu. Pāris mēnešu laikā banku kredītportfelis ir samazinājies par apmēram 200 miljoniem - pavasarī tas bija 15 miljardu latu liels.

No vienas puses tas var likties pozitīvi, ka mēs bankām esam parādā aizvien mazāk, bet tas liecina par to, ka valstī ir apstājusies ekonomiskā izaugsme. Nauda neapgrozās, mazāk pelnām un sarūk iespējas atdot parādus.

Bankām bez maksājumu kavējumiem parādus spēj atdot tikai 71,5% kredītņēmēju. Savukārt valsts starptautiskajiem aizdevējiem vēl nav sākusi atmaksāt naudu. Visdrīzāk, ka tā to 2012. gada februārī, kad jāsāk atdot parāds, arī nespēs izdarīt. Tad nu atliks tikai divi varianti – vai nu izpārdot valsti, lai atdotu parādu, vai arī parādu pārfinansēt un iejūgties vēl lielākās parādu saistībās.

Elmārs Barkāns
No: http://www.kasjauns.lv/lv/news/paradu-juga-ir-atdota-pusotra-latvija&news_id=27752
31.augusts 2010

.

Kategorija: Pārdomām | Pievienoja: Janis_A (01.Sep.2010)
Skatījumu skaits: 774
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Pieteikšanās

Informaģentūra
TAUTASFORUMS
INFOWARS
ABOVE TOP SECRET
NATURALNEWS
GLOBALRESEARCH
DRUDGE REPORT
ECOCOLLAPS
PLANETA-MOJA
EARTH CHRONICLES
Statistika