Sākums » Raksti » Aisberga arhīvs » Izdzīvošana

Izdzīvošanas stratēģija

http://www.aisbergs.lv/?p=14131

 

Izdzīvošanas stratēģija

IZDZĪVOŠANA 10.01.2010

 

Ievads. Plāns un bāze.

Laiks, kas tuvojas straujiem soļiem, var izmainīt mūsu realitāti līdz nepazīšanai. Tas var atņemt mums ierastās ērtības un komfortablos dzīves apstākļus, neprasot mums, vai esam tam gatavi. Šajā sadaļā gribu padalīties ar savām pārdomām un idejām.

Neskatoties uz iespējamo scenāriju, kas mūs sagaida, vai tas būtu karš, dabas katastrofas, pandēmijas vai citas kataklizmas, mums jābūt gataviem IZDZĪVOT. Galvenie priekšnosacījumi, lai izdzīvotu ir laicīga, izdzīvošanai nepieciešamās materiālās bāzes un vietas sagatavošana, plānam kā šo relatīvi drošo vietu sasniegt X-dienā un pastāvīga sekošana jaunākajai informācijai un notikumiem.

.

Vieta un plāns.

Vietas izvēlei ir būtiska nozīme. Jāņem vērā, ka visnedrošākās vietas, kur atrasties ekstremālos apstākļos būs pilsētas un ciematu centri. Marodieri, laupītāju un slepkavu bandas pirmām kārtām "iztīrīs” tieši šos civilizācijas centrus. Nav iemesla lolot naivas cerības, ka tas mums ies secen, ka cilvēki ir pietiekami augsti attīstītas, morāli atbildīgas un altruistiskas būtnes. Līdzko ierastā viltus labklājība un likumi sadegs X-dienas liesmās, daļa cilvēku pārvērtīsies par mežoņiem. Ja mēs nevēlamies par tādiem pārvērsties paši, tad tomēr jābūt gataviem tādus satikt un pat stāties pretī. Tādejādi vislabākās (arī ne bez trūkumiem) vietas būs lauku viensētu apkārtne, pēc iespējas tuvāk mežu masīvam un upei vai ezeram. Kāpēc tieši lauku viensētu apkārtne? Jāņem vērā, ka agri vai vēlu katru viensētu apmeklēs laupītāju bandas un/vai armijas vienības. Abos gadījumos jūsu drošība un sagatavotā izdzīvošanas bāze būs apdraudēta  Ja nav finansiālu iespēju izbūvēt sev patstāvīgu autonomu pazemes bunkuru (dārgi) vai lauku viensētu pārvērst cietoksnī (neiespējami), tad jāaprobežojas ar vairākām nelielām pazemes slēptuvēm, lai saglabātu resursus un dzīvību briesmu gadījumos. Par centrālo bāzi lauku viensētu var izmantot, bet visi svarīgie instrumenti, pārtikas krājumi, ieroči un munīcija utt. jāslēpj citur, sadalītus pa vairākām vietām. Mans ieteikums: sagatavot vairākas nelielas slēptuves, apmēram 2×2 m lielas un līdz 1,5 m dziļas, kurās pietiktu vietas līdz 4 sēdošiem cilvēkiem un daļai materiālās bāzes. Atkarībā no kopienas skaita, jābūt attiecīgam slēptuvju skaitam. Piemēram, ja jūsu lauku viensētā plānots dzīvot 20 cilvēku komūnai, jābūt sagatavotām vismaz 5 šādām nelielām slēptuvēm. Tās jāizvieto ne pārāk lielā attālumā (līdz 200m) no "centra”, neuzkrītošās vietās, pēc iespējas tur, kur nav applūšanas draudi. Par maskēšanas iespējām. Nomaskēt ideāli nav iespējams. Jānomaskē tik daudz, lai nekristu acīs paviršam vērotājam, nevēlamiem kaimiņiem vai garām ejošai bandai. Ja meklēs speciāli, nekāda maskēšanās neglābs.

Daži ieteikumi, attiecībā uz komūnas izveidošanu. Principā laicīgi ir jābūt skaidrībai par tiem līdzcilvēkiem, kurus jūs gribat savā komūnā redzēt. Protams, apstākļi var iegrozīties savādāk un šo to izmainīt, bet jārēķinās ar to, ka mainīt komūnas sastāvu pēc X-dienas nav ieteicams. Īpaši - kāda komūnas līdzcilvēka izraidīšanai var būt katastrofālas sekas. Ideālā gadījumā plānam jābūt sekojošam: kopā ar dažiem visuzticamākajiem cilvēkiem jūs sagatavojiet slēptuves, materiālo bāzi. Citiem, kurus jūs esat iecerējuši redzēt komūnā, jūs tikai dodat ziņu, ka X—dienā viņi var paļauties uz jums, norādot nomaļu teritoriju netālu no jūsu bāzēšanās vietas, kur ierasties noteiktā laikā. Neaizmirstiet, ka X-dienā, nekādu sakaru var nebūt, tādēļ tas jāizdara laicīgi. Katrā individuālajā gadījumā plāni būs atšķirīgi, bet mana ideja ir ierosināt izstrādāt tādu kā ģenerālplānu dažādiem X-dienas scenārijiem.

Materiālā bāze.

Materiālās bāzes radīšana atkarīga no daudziem faktoriem. Finansiālās iespējas ir noteicošās. Ņemot vērā, ka vairumam cilvēku tās nav spīdošas, tad ņemsim par orientieri diezgan viduvēji atalgotu personu. Lētākās  lietas, ko mēs varam sagādāt savlaicīgi būs sērkociņi, šķiltavas (uzpildāmas), gāze priekš šķiltavām, sāls, ūdens un ūdeni attīrošas tabletes. Uguns, ūdens un iespēja iesālīt gaļu vai zivis, lai saglabātu ilgākam laikam, ir primārie izdzīvošanas priekšnoteikumi.

Mēģināšu apkopot visu, ko vajadzētu sagādāt laicīgi, ar nelieliem komentāriem. Laipni lūgti šo sarakstu papildināt ar savām idejām! Noteikti daudzas lietas būšu piemirsis pieminēt. Tāpat aicinu apspriest manis uzskaitītos punktus, ieteikt labākos variantus un saglabāšanas metodes. Uzskatāmības dēļ, nepieciešamo iedalīju vairākos blokos. Sarakstā iekļautas arī dažas dārgākas lietas, bet katram pašam jārēķina, ko var atļauties, ko ne.

Enerģija.

1. Sērkociņi. (Iespējams sagādāt ilgam laikam. Jātur pietiekami sausā vidē vai no mitruma pasargātā iepakojumā.)
2. Uzpildāmās šķiltavas un gāze. (Alternatīva sērkociņiem, uzpildes iespējas, labāka noturība pret mitrumu.)
3. Ūdens. (Vislabāk tīrs avota ūdens. Pēc iespējas vairāk. Jātur vēsumā. Zem zemes?)
4. Ūdeni attīrošas tabletes. (Neesmu mēģinājis praksē. Varbūt kāds zina ko vairāk?)
5. Sveces (Daudz un dažādas, pēc iespējas lētākas)
6. Uzlādējāmās baterijas (pie nosacījuma, ja ir pieejami ar roku darbināmi lādētāji. Nezinu par tādiem.)
7. Elektriskie lukturīši (ar iebūvētu un pirkstiem darbināmu elektroģenerātoriņu).
8. Kālija permanganāts un glicerīns (uguns iegūšanai, diezgan dārgs prieks, pārbaudīju)
9. Degviela un ģenerators strāvas ražošanai (ja atļauj līdzekļi, bet jārēķinās ar radīto troksni, kas nav vēlams)
10. Pašrocīgi būvēts vēja ģenerators vai pārbūvēts velosipēds elektrības apgādei (entuziastiem, praktiķiem, kuriem netrūkst līdzekļu un laika)
Jūsu papildinājumi….

Instrumenti.

1. Naži un karotes (daudz un dažādi).
2. Cirvji.
3. Zāģi („fukšeļi un divrocīgie).
4. Lāpstas.
5. Urbji (koku urbšanai, lai iegūtu sulas).
6. Mačetes un izkaptis.
7. Kalti, ēveles un citi kokapstrādes piederumi. (ar rokām darbināmie).
8. Vīles, galodas un citi asināmie palīgmateriāli.
9. Skrūvgrieži un dažāda izmēra uzgriežņu atslēgas.
10. Āmuri.
11. Naglas, skrūves, metāla stieple, virves, auklas.
12. Adatas, diegi.
Jūsu papildinājumi….

Drošība, pašaizsardzība, pārtikas sagāde.

1. Binokļi (ieteicams vairāki)
2. Loki un bultas, slazdi.
3. Arbaleti (ja atļauj līdzekļi, kluss un efektīvs ierocis gan medībām, gan aizsardzībai).
4. Šaujamieroči un munīcija (ja atļauj līdzekļi, bet ir mīnuss – izraisītais troksnis).
5. Makšķeres, spiningi, tīkli, auklas, āķi utt. (ieskaitot, zemledus makšķerēšanas inventāru).
Jūsu papildinājumi….

Medikamenti.

1. Dažādas zāļu tējas.
2. Medus.
3. Marles saites, antiseptiskie plāksteri.
4. Lētākie pretsāpju līdzekļi.
5. Dezinfekcijas līdzekļi.
6. Ārstniecības augu rokasgrāmata.
Jūsu papildinājumi…

Tara un virtuves trauki.

1. Pudeles (neplīstošas).
2. Spaiņi.
3. Kannas.
4. Metāla kastes.
5. Mucas.
6. Katli un pannas.
7. Krūzes un bļodas (ieteicams alumīnija).
Jūsu papildinājumi…

Pagaidām viss. Balstoties uz augstāk minēto materiālo bāzi, ir iespējams nodrošināt pietiekami ilgu izdzīvošanu komūnā, izņemot gadījumus, ja pāri iet frontes līnija vai globāla dabas katastrofa. Vēl ieteiktu katrai komūnai sagādāt nelielus radioaparātus, kuri uztver garos viļņus (LW, AM), jo īsviļņos (FM) var valdīt klusums. Tā vismaz būtu daļēja iespēja saņemt informāciju no apkārtējās pasaules. Varbūt kāds brīnīsies, ka šajā sarakstā nav iekļauts spirts, cigaretes, alus, čipsi, kokakola, interneta pieslēgums un ikvakara TV seriāls, bet prioritātes jau katram savas. Lai veicas!

Jānis Auriņš.,
09.01.2010.
Kategorija: Izdzīvošana | Pievienoja: Janis_A (10.Jan.2010)
Skatījumu skaits: 1536
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Statistika