Sākums » Raksti » Aisberga arhīvs » Derīgi zināt

Kas jādara, lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu

http://www.aisbergs.lv/?p=4435

 

Kas jādara, lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu

DERĪGI ZINĀT 30.12.2008

 

Bezdarba līmenis Latvijā strauji pieaug. Iestādes un uzņēmumi turpina štatu samazināšanu, gada nogalē daudzi iedzīvotāji palikuši bez darba. Parasti šādos gadījumos taisnākais ceļš darba meklētājus ved uz Nodarbinātības valsts aģentūru.

Bezdarbnieka statuss

Saskaņā ar Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumu tiesības uz bezdarbnieka statusu ir cilvēkiem, kuri reģistrējušies Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) un kuri:

a) nestrādā;
b) meklē darbu;
c) ir darbspējīgi un gatavi nekavējoties sākt darbu;
d) ir sasnieguši 15 gadu vecumu;
e) nav sasnieguši valsts pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu;
f) klātienē nemācās vispārējās vidējās vai profesionālās vidējās izglītības iestādē, izņemot vakarskolu;
g) neveic komercdarbību vai arī minētā darbība ir apturēta;
h) neatrodas pilnā valsts apgādībā.

Cilvēki ar invaliditāti tiek uzskatīti par darbspējīgiem, izņemot tos cilvēkus, kuriem Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu komisija ir noteikusi simtprocentīgu darbspēju zaudējumu.

.

Bezdarbnieka tiesības

Bezdarbniekam ir tiesības:

a) piedalīties individuālajā darba meklēšanas plānā paredzētajos aktīvajos nodarbinātības pasākumos, kā arī saņemt citus NVA pakalpojumus;
b) saņemt bezdarba apdrošināšanas pakalpojumus;
c) saņemt stipendiju, īres un transporta izdevumu kompensāciju profesionālās apmācības, pārkvalifikācijas vai kvalifikācijas paaugstināšanas laikā;
d) saņemt stipendiju neformālās izglītības ieguves laikā;
e) saņemt informāciju par brīvajām darba vietām un ar tām saistītajām kvalifikācijas un citām prasībām;
f) saņemt karjeras konsultācijas.

Bezdarbnieka pienākumi

Bezdarbniekam ir pienākums:

a) patstāvīgi un ar NVA palīdzību aktīvi meklēt darbu;
b) pēc bezdarbnieka statusa iegūšanas nekavējoties sniegt priekšlikumus NVA individuālā darba meklēšanas plāna izstrādei;
c) individuālajā darba meklēšanas plānā noteiktajā dienā ierasties NVA un uzrādīt normatīvajos aktos noteiktos dokumentus;
d) ierasties aģentūrā triju darba dienu laikā no izsaukuma saņemšanas dienas;
e) piedalīties individuālajā darba meklēšanas plānā paredzētajos pasākumos;
f) ziņot NVA 3 darba dienu laikā, ja cilvēks vairs neatbilst Bezdarbnieku un darba meklētāju likumā minētajiem bezdarbnieka statusa iegūšanas nosacījumiem vai arī uz laiku līdz 2 mēnešiem iegūts darba ņēmēja statuss;
g) ziņot NVA 3 nedēļu laikā no saslimšanas sākuma par slimošanas laiku (pārejošu darbnespēju), ilgāku par 2 nedēļām.

Saskaņā ar Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumu aktīva darba meklēšana ir cilvēka mērķtiecīgas darbības, lai atrastu algotu darbu - piedalīšanās konkursos uz vakantajām darba vietām un citas darbības ar mērķi atrast darbu.

Reģistrācijai nepieciešamie dokumenti

Vispirms persona, kura vēlas iegūt bezdarbnieka statusu, NVA noformē iesniegumu bezdarbnieka statusa piešķiršanai vai iesniegumu darba meklētāja statusa piešķiršanai. Pēc tam NVA reģistrē šo personu Bezdarbnieku uzskaites un reģistrēto vakanču informācijas sistēmā.

Līdz ar minēto iesniegumu persona uzrāda šādus dokumentus:

a) personu apliecinošu dokumentu vai ceļošanas dokumentu;
b) uzturēšanās tiesību apliecinošus dokumentus, ja tādiem ir jābūt cilvēka rīcībā;
c) E 303 veidlapu, ja bezdarbnieks ir strādājis kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm, Eiropas Ekonomiskās zonas valstīm vai Šveices Konfederācijā;
d) algas nodokļa grāmatiņu, ja persona to ir saņēmusi.

"Bezdarbnieka pabalstu izmaksā ne ilgāk kā deviņus mēnešus gada laikā pēc tā piešķiršanas.”

Lēmumu par bezdarbnieka statusa piešķiršanu, ja cilvēks atbilst visiem Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumā noteiktajiem kritērijiem un ir uzrādījis iepriekšminētos dokumentus, NVA pieņem 1 darba dienas laikā.

Ja cilvēks reģistrēšanās dienā ir saslimis, NVA bezdarbnieka statusu viņam piešķir pēc izveseļošanās.

Bezdarbnieka pabalsts

Pēc bezdarbnieka statusa iegūšanas persona var pieprasīt bezdarbnieka pabalstu zaudēto darba ienākumu kompensēšanai. To var izdarīt jebkurā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) filiālē.

Bezdarbnieka pabalstu var saņemt:

a) ja cilvēks ir reģistrējies NVA un ieguvis bezdarbnieka statusu;
b) ja cilvēka sociālās apdrošināšanas (darba) stāžs nav mazāks par vienu gadu un pirms bezdarbnieka statusa piešķiršanas sociālās apdrošināšanas iemaksas bija veiktas vai bija jāveic ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējā pusotra gada laikā pirms bezdarbnieka statusa piešķiršanas dienas;
c) māte vai cits cilvēks (tēvs, aizbildnis), kurš kopis bērnu līdz pusotra gada vecumam;
d) ja cilvēks pēc invaliditātes ir atguvis darbspējas vai kopis bērnu invalīdu līdz 16 gadu vecumam.

Pēc visu nepieciešamo dokumentu un informācijas iesniegšanas NVA persona 10 darba dienu laikā savas deklarētās dzīvesvietas VSAA nodaļā saņems vai nu lēmumu par bezdarbnieka pabalsta piešķiršanu, vai arī atteikumu.

Bezdarbnieka pabalstu izmaksā ne ilgāk kā deviņus mēnešus gada laikā pēc tā piešķiršanas.

Bezdarbnieka pabalsta apmērs ir atkarīgs no cilvēka vidējā apdrošināšanas iemaksu algas un sociālās apdrošināšanas (darba) stāža. Savukārt, lai veicinātu bezdarbnieku ātrāku atgriešanos darba tirgū un novērstu sezonas bezdarbu, pabalsta izmaksas ilgums ir atkarīgs no apdrošināšanas stāža.

Lai iegūtu tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, obligātām sociālās apdrošināšanas iemaksām bezdarba gadījumam jābūt veiktām vai tās bija jāveic ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējā pusotra gada laikā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Bezdarbnieka pabalsta aprēķināšana

Bezdarbnieka pabalsta apmēru nosaka atbilstoši apdrošināšanas stāžam un ienākumiem, no kuriem tiek veiktas sociālās iemaksas bezdarba gadījumam.

Ja apdrošināšanas stāžs ir no 1 līdz 9 gadiem, bezdarbnieka pabalsts tiek noteikts 50% apmērā no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Ar apdrošināšanas stāžu no 10 līdz 19 gadiem - 55% apmērā no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Ja apdrošināšanas stāžs ir no 20 līdz 29 gadiem, bezdarbnieka pabalstu nosaka 60% apmērā no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas. Savukārt ar apdrošināšanas stāžu vairāk par 30 gadiem - 65% apmērā no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Vidējo apdrošināšanas iemaksu algu bezdarbnieka pabalsta apmēra noteikšanai aprēķina no apdrošinātās personas apdrošināšanas iemaksu algas par sešu kalendāra mēnešu periodu, šajā periodā neieskaitot divus pēdējos kalendāra mēnešus pirms mēneša, kurā iegūts bezdarbnieka statuss.

Bezdarbnieka pabalsts un slimības pabalsts

Saeima 11. decembrī kā steidzamus otrajā, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumos "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” un "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumiem”, kuri nosaka, ka vienlaicīgi saņemt divus sociālās apdrošināšanas pakalpojumus - bezdarbnieka pabalstu un slimības pabalstu - turpmāk nevarēs.

Saskaņā ar jauno kārtību, ja personai vienlaikus ir tiesības uz slimības un bezdarbnieka pabalstu, līdz darbaspēju atgūšanai tiks izmaksāts tikai slimības pabalsts, bet pēc tam - bezdarbnieka pabalsts.

Pārmaksātā bezdarbnieka pabalsta atgūšana

Likumā "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumiem” tiek noteikts mehānisms nepamatoti izmaksāto bezdarbnieka pabalsta summu atgūšanai.

Lai atgūtu summas, kas personai pārmaksātas pašas personas vainas dēļ, ja tā sniegusi nepatiesu vai nepilnīgu informāciju vai nav paziņojusi par pārmaiņām, kuras ietekmē tiesības uz pabalstu, VSAA, pamatojoties uz Valsts ieņēmumu dienesta informāciju par periodiem, kuros persona reģistrēta kā darba ņēmējs vai pašnodarbinātais, pieņem lēmumu par šo pārmaksu atgūšanu.

"Aktīva darba meklēšana ir cilvēka mērķtiecīgas darbības, lai atrastu algotu darbu - piedalīšanās konkursos uz vakantajām darba vietām un citas darbības ar mērķi atrast darbu.”

Ieturējumus no bezdarbnieka pabalsta var izdarīt, pamatojoties uz tiesas nolēmumiem un citu institūciju (amatpersonu) nolēmumiem, kurus izpilda normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

Bezdarbnieka statusa zaudēšana

Bezdarbnieka statusu ir iespējams zaudēt, ja:

a) uz nenoteiktu laiku vai ilgāk par 2 mēnešiem iegūts darba ņēmēja un pašnodarbinātā statuss (izņēmums - iesaistīšanās aktīvajos nodarbinātības pasākumos);
b) sasniegts valsts vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamais vecums;
c) cilvēks ir nonācis pilnā valsts apgādībā;
d) cilvēks iestājies vispārējās vidējās vai profesionālās vidējās izglītības iestādē, izņemot vakarskolu;
e) cilvēks divas reizes atteicies no piemērota darba piedāvājuma;
f) bez attaisnojoša iemesla nav pildījis bezdarbnieka pienākumus;
g) bezdarbnieka statusa iegūšanai un saglabāšanai sniedzis nepatiesas ziņas;
h) ir pārcēlies uz pastāvīgu dzīvi ārpus Eiropas Savienības, ja Latvijai saistošajos starptautiskajos līgumos nav noteikts citādi;
i) ir 100% darbspēju zaudējums;
j) ar tiesas spriedumu ir atjaunots darbā;
k) nāves gadījumā;
l) ir atteicies no bezdarbnieka statusa - NVA iesniedzis attiecīgu iesniegumu.

Lēmumu par bezdarbnieka statusa zaudēšanu NVA pieņem 1 darba dienas laikā pēc tam, kad saskaņā ar Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumu, ir konstatēti tā iemesli. Šādā gadījumā cilvēks bezdarbnieka statusu zaudē no tās dienas, kad iestājies attiecīgais minētā statusa zaudēšanas nosacījums.

Bezdarbnieka statusa iegūšana no jauna

Tiesības no jauna iegūt bezdarbnieka statusu, bet ne ātrāk kā pēc 3 mēnešiem no bezdarbnieka statusa zaudēšanas dienas, ir tam cilvēkam, kurš:

a) divas reizes atteicies no piemērota darba piedāvājuma;
b) bez attaisnojoša iemesla nav pildījis bezdarbnieka pienākumus;
c) bezdarbnieka statusa iegūšanai un saglabāšanai sniedzis nepatiesas ziņas;
d) atteicies no bezdarbnieka statusa, iesniedzot attiecīgu paziņojumu NVA.

Bezdarbnieka tiesiskā aizsardzība

Bezdarbnieks NVA izdotos administratīvos aktus un faktisko rīcību var normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā apstrīdēt NVA direktoram, bet NVA direktora izdotos administratīvos aktus var pārsūdzēt tiesā.

Papildu informācija

Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likums http://www.likumi.lv/doc.php?id=62539
Likums "Par valsts sociālo apdrošināšanu” - http://www.likumi.lv/doc.php?id=45466
Likums "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam” - http://www.likumi.lv/doc.php?id=14595
2007.gada 18.decembra MK noteikumi Nr. 891 "Bezdarbnieku un darba meklētāja statusa piešķiršanas kārtība un statusa piešķiršanai nepieciešamie dokumenti” - http://www.likumi.lv/doc.php?id=168394
NVA interneta mājaslapa - www.nva.gov.lv
NVA bezmaksas tālrunis 80007700.

Inese Matisāne, LV.LV
22. decembris (2008)

No: http://www.lv.lv/index.php?menu=doc&sub=697&id=185494

Kategorija: Derīgi zināt | Pievienoja: Janis_A (01.Jan.2009)
Skatījumu skaits: 1546
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Statistika