Sākums » Raksti » Aisberga arhīvs » Derīgi zināt

It kā Latvijā ražoti produkti patiesībā ievesti no ārzemēm

http://www.aisbergs.lv/?p=6595

 

It kā Latvijā ražoti produkti patiesībā ievesti no ārzemēm

DERĪGI ZINĀT 02.03.2009

 

Latvijā ražots - ne vienmēr tiešām ir latviešu. Tā ir ar marinētiem gurķiem, kas pēc Latvijā esošas firmas pasūtījuma tiek ražoti, piemēram, Turcijā. Izrādās, pircēji to nemaz nav pamanījuši un šos gurķus pērk ar domu - tie taču savējie, pašu audzētie. Tas pats sakāms par daudziem ievārījumiem, u.c. dārzeņu konserviem.

No dārzeņu konservu plaukta veikalā cilvēki visbiežāk sniedzas pēc marinētu gurķu burciņām. Taču, izrādās, dažu vietējo augļu un dārzeņu pārstrādes uzņēmumu marinētie gurķīši tiek ražoti, piemēram, Turcijā. Par to liecina ļoti grūti saskatāms uzraksts, talkā jāņem pat lupa. Citai, Latvijā ražotajai produkcijai burti ir lielāki. Taču pircēji tik un tā izvēlas par labu Latvijā esošajam uzņēmuma.

Daži ražotāji ir viltīgāki, piemēram, SIA "Kronis” Bauskas rajonā norāda, ka mājas skābenes ražotas ES pēc SIA Kronis pasūtījuma. Līdz ar to cilvēki nezina, kur tas īsti ir un kāda izcelsme skābenēm.

.

"Spilvai” ir vēl daži produkti, kuru izejvielas aug pie mums pašiem, tomēr tie ražoti citu. Piemēram, marinētas bietes - Somijā un ķirbji - Igaunijā. Uzņēmuma "Spilva” pārstāve saka, ka tas tiek darīts, lai Latvijas pircējs tiktu nodrošināts ar preci visu gadu. Kaut vai, piemēram, gurķi - Turcijā esot trīs ražas, Latvijā tikai viena un tā pati reizēm slikta. "Sezona par īsu. Ja gribam nodrošināt cilvēkus ar gurķiem visu gadu, meklējam alternatīvu. Bet ražotne Turcija ir kvalitatīva un atbilst visiem standartiem,” stāsta uzņēmuma pārstāve.

Tāpat no ārzemēm Latvijas lielie augļu pārstādes uzņēmumi iepērk ogas un augļus, no kā ražo ievārījumus un biezeņus. Tas ir lētāk, nekā pirkt no vietējiem. Turklāt bieži pašu audzētāji nevar piegādāt vajadzīgo daudzumu. Ja strādātu pēc tādiem principiem, gala produkts būtu vēl dārgāks.

Latvijas Augļkopju asociācijas pārstāvis un ābolu audzētājs Jānis Zilvers saka: lētās poļu zemenes un āboli tiešām nosit cenu vietējā tirgū. Tāpēc pārstrādes uzņēmumi piedāvā niecīgu samaksu, un izdevīgāk ir audzēt, lai pārdotu tirgū svaigā veidā. Tad vismaz pircējs var pārliecināties, no kurienes nāk produkts.

Vēl viens variants, ja ir laiks un pacietība - ievārījumu vārīt pašiem, taču arī tas nebūs lēti, ja ogas jāpērk tirgū.

LNT, 28. februāris (2009)
No: http://www.tvnet.lv/onlinetv/lnt/zinas/article.php?id=333744

Kategorija: Derīgi zināt | Pievienoja: Janis_A (02.Mar.2009)
Skatījumu skaits: 1059
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Statistika