Sākums » Raksti » Aisberga arhīvs » Derīgi zināt

Ieteikumi, ko un kā darīt, ja esi kļuvis par bezdarbnieku

http://www.aisbergs.lv/?p=5932

 

Ieteikumi, ko un kā darīt, ja esi kļuvis par bezdarbnieku

DERĪGI ZINĀT 10.02.2009

 

Laiki nav tie labākie, esi zaudējis darbu un vēlies, lai valsts atbalstītu grūtā brīdī. Tāpat skaidrs, ka ne uz kādu dižo atbalstu cerēt nevari, taču varbūt noderēs padomi, kā no valsts saņemt maksimālu atbalstu, lai kaut cik būtu iespējams izdzīvot, kamēr atrodas jauns darbs, vai kamēr vispār tiec skaidrībā, ko un kā darīt tālāk.

Rindas Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) filiālēs droši vien nebūs iedvesmojošas, taču vajadzētu saņemt visus spēkus, nepakļauties dažādām provokācijām (ir dzirdēts par dažādiem gadījumiem, kad savas tiesības nezinošākiem cilvēkiem tiek iestāstītas dažādas muļķības, lai samazinātu rindas vai atbrīvotos no potenciāla konkurenta) un tikt līdz attiecīgajam ierēdnim, kurš var sākt kaut kā palīdzēt tikt galā ar visām formalitātēm.

.

Šeit pāris ieteikumi, ko darīt:

1) Ja jūti, ka tavā darba vietā viss tā kā iet uz slēgšanu un darbinieku atlaišanu, tad varbūt nesteidzies pamest „grimstošo kuģi”, bet sagaidi, kad darba vieta tiek likvidēta un tevi oficiāli atlaiž no darba, jo šajā gadījumā tu no uzņēmuma varēsi saņemt kompensāciju (1 mēnešalgas apmērā, ja pie attiecīgā darba devēja esi strādājis mazāk nekā 5 gadus; 2 mēnešalgu apmērā, ja pie attiecīgā darba devēja esi strādājis 5-10 gadus; sīkāk par šo visu Darba likuma 112.pantā par Atlaišanas pabalstu).
2) Vēl viena lieta, kam noteikti vajadzētu pasekot līdzi, kā tiek formulēta darba attiecību pārtraukšana. Vienmēr jau labāk izklausās formulējums „pēc paša vēlēšanās” vai „pēc abpusējas vienošanās”, taču, ja ir skaidrs, ka jauns karjeras kāpiens tuvākajā laikā vēl nespīd un būtu labi vismaz saņemt bezdarbnieka pabalstu, tad gan noteikti būtu izdevīgāk, ja darba attiecību pārtraukšana tiktu formulēta ar vārdiem „pēc abpusējas vienošanās”, jo šādā gadījumā uzņēmums jau laicīgi paziņo par situāciju atbildīgajām institūcijām un tu kā topošais bezdarbnieks (pēc pieteikšanās uz statusu un pabalstu), bezdarbnieka pabalstu varēsi saņemt jau nākošajā mēnesī. Ja tu uz papīra aiziesi „pēc paša vēlēšanās”, tad uz bezdarbnieka pabalsta saņemšanu vari cerēt pēc apmēram 3-4 mēnešiem.
3) Pirms dodies uz NVA kārtot visas lietas, apskaties, kas par šo visu ir rakstīts viņu mājas lapā, lai tiekoties ar ierēdni vari precizēt un noskaidrot sev interesējošos jautājumus.
4) Reģistrēties bezdarbnieka statusa iegūšanai tu vari jebkurā NVA filiālē Latvijā, neatkarīgi no tavas reģistrētās dzīves vietas. Lēmumu par bezdarbnieka statusa piešķiršanu NVA jāpieņem vienas darba dienas laikā, ja tu ierēdnim esi uzrādījis nepieciešamos dokumentus (pasi un algas nodokļu grāmatiņu) un atbilsti bezdarbnieka statusa saņēmēja kritērijiem (ar to sarakstu var iepazīties NVA mājas lapā). Būtu vēlams, lai tu zinātu arī savas bezdarbnieka tiesības un pienākumus, kas tevi pasargātu no muļķīgiem pārpratumiem, kuru rezultātā vari zaudēt gan bezdarbnieka statusu, gan pabalstu.
5) Apdomā, kādas ir tavas intereses bez tā, ko jau pašlaik dari un ko jau pašlaik māki un zini, un varbūt ir vērts izmantot kādu no NVA piedāvātajām profesionālajām apmācībām kvalifikācijas celšanai. Starp visādiem dīvainiem apmācību kursiem var atrast arī diezgan sakarīgas lietas, ko apgūt (par valsts līdzekļiem).
6) Lai gan valsts sola par tevi rūpēties bezdarba gadījumā, neceri, ka kādu laiku varēsi uzdzīvot uz valsts rēķina. Ir izdomāta sistēma, kura paredz, cik daudz katram tiek un tas viss ir saistīts ar to, cik kārtīgi un regulāri pirms tam par tevi veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas (sīkāk par šīm lietām varēsi uzzināt sazinoties ar VSAA). Bezdarbnieka pabalsta izmaksas ilgums ir atkarīgs no apdrošināšanas stāža, piemēram, ja tas ir bijis no 1-9 gadiem, tad bezdarbnieka pabalstu varēsi saņemt 4 mēnešus – pirmos 2 mēnešus izmaksā pilnā apmērā, bet pēdējos 2 mēnešus – 75% apmērā no piešķirtā bezdarbnieka pabalsta. Sīkāk par visām šīm lietām ir izskaidrots gan VSAA, gan NVA mājas lapās.

Nesen nācās dzirdēt, ka valstij drīz varētu aptrūkties naudas bezdarbnieku pabalstiem, tā kā, ja bija vēlme nokārtot visas tās bezdarbnieku lietas, tad varbūt labāk to izdarīt pēc principa „jo ātrāk, jo labāk”!

Ja tu zini vēl kādas noderīgas lietiņas, knifus vai informāciju, kas varētu palīdzēt esošajiem un/vai topošajiem bezdarbniekiem orientēties visā šajā likumu sistēmā, tad laipni lūgti – liekam visu iekšā komentāros!

No: http://www.tribine.lv/zinas/Ieteikumi-ko-un-ka-darit-ja-esi/8714
09.02.2009.

Kategorija: Derīgi zināt | Pievienoja: Janis_A (10.Feb.2009)
Skatījumu skaits: 1101
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Statistika