Sākums » Raksti » Aisberga arhīvs » Derīgi zināt

Desmit jautājumi, kurus ir vērts uzdot darba intervijā

http://www.aisbergs.lv/?p=858

 

Desmit jautājumi, kurus ir vērts uzdot darba intervijā

DERĪGI ZINĀT 10.10.2008

 

Darba meklētājs nevar radīt labvēlīgu iespaidu, ja darba intervijā viņš nav uzdevis nevienu jautājumu. Uzdodot precizējošus jautājumus, cilvēks uzsver savu ieinteresētību par darbu un kompetenci profesionālajā sfērā.

Tādēļ mēs nolēmām pastāstīt, kādus jautājumus var un nepieciešams uzdot, runājot ar darbinieku meklētāju aģentūrām un pašiem darba devējiem.

.

1. jautājums. Kādi būs mani funkcionālie pienākumi?

Katrā kompānijā ir savi noteikumi. Tādēļ arī funkcionālie pienākumi var atšķirties no tiem, kādi bija iepriekšējā darba vietā. Uzzinot tieši kādus pienākumus darbiniekam būs jāpilda šajā amatā, kandidāts varēs izvērtēt savus spēkus un saprast, vai šis darbs ir viņam piemērots, vai viņš spēs to izpildīt, kā arī to, vai viņa profesionālās zināšanas un prasme atbilst dotajām prasībām.

.

.

2. jautājums. Vai šī ir jauna štata vieta vai jau esošā darba vieta?

Šis jautājums ļauj noskaidrot vairākus momentus. Ja šī darba vieta eksistē jau ilgāku laiku, tad kāds liktenis piemeklējis iepriekšējo darbinieku? Ja viņš ir atlaists, tad par ko? Ja tā ir jauna štata vieta, tad kādi bija tās radīšanas iemesli un ko sagaida no jaunā darbinieka?

.

3. jautājums. Kāds kompānijā ir darba laiks?

Protams, labāk ir savlaicīgi uzzināt pēc kāda darba grafika jums būs jāstrādā. Tagad kompānijās nav vienota darba kārtība un darba laiks var sākties gan 8:00, gan 12:00 un attiecīgi tiek noteikts arī tas, kad tas beigsies. Tāpat nepieciešams uzzināt ne tikai darba grafiku, bet arī tādus ne mazāk svarīgus jautājumus kā virsstundu darbs, darbs svētkos, brīvdienās un, protams, kā tas viss tiek apmaksāts.

Tāpat nepieciešams no darba devēja uzzināt par pusdienas laiku un citiem darba pārtraukumiem: vai paredzēts pārtraukums pusdienām, „pīppauzes” un „kafijas” pauzes.

Par visiem šiem jautājumiem darba devējs var apzināti noklusēt, lai priekšlaicīgi neatbaidītu potenciālos darba meklētājus.

.

4. jautājums. Kādus rezultātus no manis gaida pārbaudes periodā?

Pārbaudes laiku darba devējs var noteikt no viena līdz trim mēnešiem. Atkarībā no tā darbiniekam tiek uzdoti noteikti uzdevumi. Pēc to izpildes rezultātiem tiek izdarīti secinājumi par tālāko sadarbību. No tā atkarīga arī darba samaksa. Bieži vien pārbaudes periodā darba devēji samazina darba samaksu, bet pēc tam to palielina. Tas vienmēr ir jāatceras. Jāpainteresējas arī par pārbaudes perioda izvērtēšanas kritērijiem, lai precīzi zinātu, kādus rezultātus no jums sagaida.

.

5. jautājums. Vai paredzēta darbinieku apmācība?

Šis jautājums palīdzēs noskaidrot, vai kompānija ir gatava izdot līdzekļus savu darbinieku attīstībai. Potenciālajam darbiniekam atbilde uz šo jautājumu palīdzēs saprast, vai viņam būs iespēja paaugstināt savu kvalifikāciju.

.

6. jautājums. Tieši kam es būšu pakļauts?

Vai es varu tikties ar šo cilvēku, lai aprunātos un apspriestu galvenos jautājumus par manu darbu? Ir ļoti svarīgi, lai jūs jau iepazīšanās periodā aprunātos ar tiešo priekšnieku un mēģinātu saprast cik viņš jums (un pats viņam) esat psiholoģiski pieņemami, lai būtu komfortabli kopā strādāt.

.

7. jautājums. Vai plānota mana piedalīšanās vēl citos projektos un komandējumi?

Saskaņā ar likumdošanu (Krievijas – Jura piezīme), komandējumu laikā darbiniekam pienākas lielāka darba apmaksa nekā parastajā darba laikā. Bieži vien pat jūtami lielāka. Tādēļ noteikti jāprecizē kā potenciālajā darba vietā tiek apmaksāti komandējumi.

Tāpat iespējamo komandējumu biežums un ilgums ir divi svarīgi momenti, kuri pretendentam palīdzēs saprast to, vai viņam pieņemami šādi darba nosacījumi.

Kā liels plus būs arī tas, ja uz komandējumu laiku kompānija apdrošinās darbinieka dzīvību.

.

8. jautājums. Pēc cik ilga laika es varu gaidīt paaugstinājumu amatā?

Šādu jautājumu darba devēji nemīl. Parasti tiek atbildēts, ka tas atkarīgs no jūsu centības un attiecīgo apstākļu sakritības.

.

9. jautājums. Vai kompānijā ir sociālās nodrošināšanas pakete un kas tajā ietilpst?

Pēdējā laikā potenciālos darba ņēmējus arvien vairāk sāk interesēt ne tikai darba alga, bet arī atvieglojumi un bonusi, kurus piedāvā darba devējs. Tā kā arī darba devēji arvien biežāk cenšas savus piedāvājumus sociālajā jomā padarīt arvien pievilcīgākus.

Tā kā jautājums par sociālajām garantijām un papildus atvieglojumiem nebūt nav lieks un ļaus noskaidrot interesantus momentus. Iespējams, ka kandidāta šaubas par nedaudz zemāko izpeļņu izkliedēs teicama sociālo garantiju pakete.

.

10. jautājums. Pēc cik ilga laika man gaidīt jūsu lēmumu?

Tas ir labs jautājums. Kandidātam ir visas tiesības zināt kad ar viņu sazināsies (vai nesazināsies), lai skaidri plānotu savus nākamos darba meklējumus.

.

No krievu valodas tulkojis Juris P.

Kategorija: Derīgi zināt | Pievienoja: Janis_A (31.Dec.2008)
Skatījumu skaits: 1036
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Statistika